Az identitásválság kezelése

Az identitásválság kezelése

Életünk során mindannyian kialakítunk egy képet arról, hogy kik is vagyunk. Identitásunk fontos része lehet akár a kedvenc zenekarunk iránt érzett rajongás, de egy hétköznapi tulajdonság is (pl. szeplős vagyok).

Az identitásunk segít a hétköznapok stabilitásának megőrzésében: tudom ki vagyok, mit akarok, mi tesz boldoggá. Időnként azonban előfordulhat, hogy egy külső vagy belső változás elbizonytalanít minket, vagy egyenesen válságba sodorja énképünket.

Gyakran ez olyan tünetekben jelentkezik, mint a döntési bizonytalanság, az érzelmek kezelésének nehézsége. Sokan azon kapják magukat, hogy már nem tudják mire is vágynak, mi tenné őket elégedetté.

Szerencsére csak a legritkább esetben omlik össze a teljes identitás. Az önmagunkról alkotott képet ugyanis több rétegből áll: ide tartoznak a jelentős életesemények, mérföldkövek, melyekről úgy gondoljuk, meghatároznak minket; ide tartoznak a tulajdonságaink, a másoktól kapott visszajelzések vagy a céljaink is. És természetesen egyfajta iránytűként az értékrendünk is benne van.

Egy-egy jelentős változás vagy normatív krízis (természetesen bekövetkező, mondhatni életkori krízis, pl. a kamaszkor vagy az életközépi válság) megbolygathatja ezt a képet, de ilyenkor sem kell „mindent elölről kezdenünk”.

Ha valaki úgy érzi, bizonytalan önmagában, hogy ki is ő, kezdje néhány egyszerű gyakorlattal:

  1. Írja le azt a 10-10 pozitív és negatív tulajdonságot, amit a legmeghatározóbbnak tart önmagával kapcsolatban. Ha ez nem megy, válogasson tulajdonságokat egy listából. Emellett bátran kérjen visszajelzést másoktól is, lehetőleg más-más szerepkörből (pl. rokon, kolléga, volt osztálytárs, stb.).
  2. Egy idővonal mentén sorra veheti élete legjelentősebb állomásait, egyszerűen a benyomásai mentén vagy kijelölt szempontokkal (legnagyobb sikerek, kudarcok; legpozitívabb és legnegatívabb élmények).

Illetve átgondolhatja azt is, milyen az a kép, benyomás, amit legszívesebben keltene másokkal és milyennek nem akar semmiképpen sem tűnni. Ez a gondolatkísérlet segít meghatározni a legfontosabb értékeket és a (rejtett) elvárásokat is önmagával kapcsolatban.

Az identitásválságról bővebben a Glamour+ készített interjút Harsányi Kata pszichológus kolléganőnkkel. A teljes cikket itt olvashatjátok.

Leave a Reply