5 jel, hogy egy energiavámpírral van dolgod
Ha meglátod a telefonod kijelzőjén a nevét, görcsbe rándul a gyomrod? Néha azon gondolkodsz, hogyan mondhatnád le a közös programjaitokat? A találkozások után kiszipolyozva érzed magad?
Ha igen, valószínűleg egy energiavámpírral van dolgod.
Energiavámpírnak azokat az embereket nevezzük, akik mások érzelmi kapacitásából táplálkoznak. Mondhatni használják őket a saját érzéseik feldolgozásához, miközben nem törődnek azzal, hogy kölcsönös legyen az odafordulás.
Az intő jelek
Ha az alábbi jeleket tapasztalod, érdemes arra gyanakodnod, hogy egy energiavámpírral van dolgod:
- folyton középpontban akar lenni
- rendszeresen túlzásokba bocsátkozik
- mindig másokat hibáztat
- egy találkozó után rosszul érzed magad (kimerültnek, csalódottnak, dühösnek, aggódónak, frusztráltnak vagy akár hibásnak)
- aszimmetrikus a kapcsolat: úgy érezheted, hogy te nem kapsz elegendő figyelmet és támogatást, miközben ő elvárja ezeket tőled
Persze hangsúlyoznunk kell, hogy időnként mindenki lehet önző, eshet túlzásokba és eltolódhat a beszélgetés aránya. Ez rendben van. Ha azonban rendszeresen tapasztalod ezeket a jeleket, érdemes tudatosítanod, hogy a kapcsolat egyensúlya eltolódott.
Típusok
Bár a legtöbb intő jel közös, az energiavámpíroknak is több típusa van. Lássuk, mik is ezek!
- az áldozat: gyakran és hangosan panaszkodik. Úgy érzi, az egész világ ellene van, ezért gyakran veled szemben is elutasító. A tanácsok leperegnek róla.
- a kritikus: semmi sem elég jó neki, folyamatosan kritizál (embereket, dolgokat, bármit)
- a drámakirály(nő): folyton eltúlozza a dolgokat, rendszeresen belecsöppen egy drámába, melyhez természetesen mások segítségét kéri.
- a manipulátor: kihasznál, a saját érdekeit helyezi előtérbe. Ritkán őszinte, inkább „alakítja” a kapcsolatot, mintsem részt venne benne.
- a pesszimista: negatív hozzáállásával lehúz, elveszi a kedved és sokszor az örömöd is.
- a hibáztató: bűntudatot kelt benned és gyakorlatilag mindenki másban.
Mit tehetsz, ha energiavámpírral van dolgod?
Egy ilyen kapcsolatban az egyensúly felborul. A saját igényeid, érzelmeid háttérbe szorulnak, míg a másik fél korlátlanul „rendelkezik” a te érzelmi kapacitásaid fölött.
Ezért kifejezetten fontos, hogy megtanulj határokat húzni és nemet mondani.
Elképzelhető, hogy az elvárásaid és a probléma kifejezése felnyitja a másik szemét is, és hajlandó lesz a változtatásra. Ha így van, az szuper 😊 Építsétek tovább a kapcsolatotokat. Ha azonban nem hallja meg a kéréseidet, érdemes limitálnod a vele töltött időt vagy végső esetben teljesen megszakítani a kapcsolatot.