Rajongás vagy szerelem?
Életünk során számos romantikus kapcsolatban lehet részünk, kezdve a kamaszos szerelmektől a nyári kalandon át a „soha véget nem érő” történetekig. Minden kapcsolat lehet más és más, intenzitását és mélységét tekintve is. A biztonság iránti vágyunk mégis sokszor azt mondatja velünk, hogy létezik egy bizonyos fajta szerelem, amit keresnünk kell.
És ez rendben is van, egészen addig, amíg reálisak az elképzeléseink erről a szerelemről 😊
De mivel egy nagyon összetett érzésről van szó, talán nem lep meg titeket, hogy ritkán maradunk a realitás talaján, ha a romantikáról van szó. Az egyik leggyakoribb félreértés, amikor a szerelmet a rajongással azonosítják. Tévesen. Ez pedig számos frusztrációhoz és elégedetlenséghez vezethet.
Lássuk, mi is a különbség a két érzés között!
A rajongás rendszerint egy felfokozott érzelmi állapot, amit heves érzelmek, cikázó gondolatok és magas szintű szenvedély jellemez. A rajongó személy általában túláltalánosítva, meglehetősen pozitív fényben látja rajongása tárgyát (bizony, előfordulhat, hogy nem is az „igazi” énjét veszi észre a személynek, hanem valamilyennek látni akarja és ezt vetíti rá).
Ez az érzés sokszor átfedést mutat a párkapcsolatok kezdeti időszakával, azzal a bizonyos rózsaszín köddel, majd a későbbiekben csillapodik a mértéke és átalakul racionálisabb kapcsolattá.
Amennyiben ez így van, az szuper 😊 Hiszen a kapcsolat mélyülését, az intimitás fokozódását is jelenti egyben! Tulajdonképpen ezt nevezhetjük szerelemnek: kapcsolódás valakihez, akinek a hibáit is látjuk és elfogadjuk, sőt, ezzel együtt szeretjük őt. Melegséggel és bizalommal fordulunk hozzá, őszinték tudunk lenni.
Jól hangzik, nem igaz?
Sokan mégis ezen a ponton megrettennek, mert azt hiszik, hogy a rajongás vége egyenlő a kapcsolat végével is. Valamiért úgy vélik, hogy a romantikus kapcsolatokhoz elengedhetetlen a perzselő tűz, még akkor is, ha ez mindent feléget…
Ez a félreértés legtöbbször a közösségi oldalak és filmek leegyszerűsítő kapcsolatábrázolásából fakad. Ahol minden izgalmas, újszerű, megismételhetetlen. Persze egy-egy képben vagy másfél órában sűrítve ez működőképes, de a valóságban nem.
Gondoljunk csak bele!
Mit eredményezne, ha folyamatosan rajongó szeretettel fordulnánk valakihez?
Folyamatosan fent maradna köztünk a távolság. Ha tökéletesnek látom (akarom látni), akkor félrefordítom a fejem, ha olyasmit tesz, ami nem illik bele a képbe. Ettől érezheti meg nem értettnek is magát, ami a bizonytalanság növekedésével jár.
Ugyanígy, bennem is fokozódhat a feszültség, ha azt hiszem, hogy a másik tökéletes, és nekem ki kell vívnom az elismerését. Sokszor ez a félelem túlzott féltékenységgel, érzelmi zsarolással is járhat, ami szintén inkább kapcsolatromboló hatásáról ismert.
Egyszóval: a rajongás nem lehet hosszú távon egy kapcsolat alapja.
Na de akkor melyik igaz rám?
Ha szeretnéd megkülönböztetni, hogy rád melyik érzés jellemző inkább, ezt az egyszerű összehasonlítást érdemes alapul venned:
A rajongás
- felszínes
- érzelmi hullámvasút jellemzi
(ha nincs veled, szorongsz) - nagyon intenzív (eufórikus)
- a partner legjobb oldalát látod
- fantáziaképet dédelgetsz (pl. a jövővel kapcsolatban)
- testi tüneteket is okozhat
(étvágytalanság, alvászavar)
A szerelem
- mélyebb kapcsolódás
- csendes, kiegyensúlyozott
- őszinte és intim
- a partneredet embernek látod, nem egy tökéletes lénynek
- reális képed van a lehetséges közös jövőről
- a hibákat, nehézségeket is figyelembe veszed
Ha úgy érzed, gyakran vannak félreértéseid, túlzó elvárásaid egy romantikus partnerrel kapcsolatban, érdemes megismerned a kötődési mintáidat és a családból hozott hiedelmeket. Ebben nagy segítséget nyújthatnak bizonyos pszichoedukációs könyvek vagy a pszichológussal végzett önismereti folyamat.